• 0 Players on Java
 • us.mineplex.com
 • 5412 Players Online
 • 5412 Players on Bedrock
 • pe.mineplex.com
!
Attention Internet Explorer Users
To have the best user experience on our site please consider upgrading to Google Chrome or Mozilla Firefox

a

Discussion in 'Help' started by salihbalci, Nov 17, 2019.

Thread Status:
Not open for further replies.
 1. nasıl servere girebilirim
   
  Posted Nov 17, 2019
 2. Hi!

  You can join our Java server by opening up Minecraft, going to the Multiplayer tab and selecting "Add Network". From here, you can enter in Mineplex's server IP which is us.mineplex.com. Then click "Done", and you have successfully added Mineplex to your server's list. You can then double click the added server in the list to join the server!

  For our Bedrock server, there is a similar process. Open Minecraft (ensure you have logged into your account), and there should be a "Servers" option depending on the device you're playing on. On the mobile version, you are able to click "Add Server" and input the IP which is simply mineplex.com. The process should be similar on other devices connecting to the Bedrock MP servers, such as an Xbox. Try and find the "Add Server" button, input our IP (mineplex.com), and you should have no issues connecting.

  If you are experiencing issues logging on, ensure your internet connection is good and that the server is up and running for everyone. If you have any more questions, or are still struggling to log on, please DM me on the Forums! I will now be locking this thread as I have answered your question.  Thread Locked >> Concern Addressed  (Turkish Translation):


  Selam!

  Minecraft'ı açarak, Multiplayer sekmesine gidip "Ağ Ekle" yi seçerek Java sunucumuza katılabilirsiniz. Buradan Mineplex'in us.mineplex.com olan IP sunucusuna girebilirsiniz. Ardından "Bitti" seçeneğini tıkladığınızda Mineplex'i sunucunuzun listesine başarıyla eklediniz. Daha sonra sunucuya katılmak için listedeki eklenen sunucuyu çift tıklayabilirsiniz!

  Bedrock sunucumuz için de benzer bir süreç var. Minecraft'i açın (hesabınıza giriş yapmış olduğunuzdan emin olun) ve oynadığınız cihaza bağlı olarak bir "Sunucular" seçeneği olmalıdır. Mobil versiyonda, "Sunucu Ekle" yi tıklayabilir ve sadece mineplex.com olan IP'yi girebilirsiniz. İşlem, Xbox gibi Bedrock MP sunucularına bağlanan diğer cihazlarda benzer olmalıdır. "Sunucu Ekle" düğmesini deneyin ve bulun, IP adresimizi girin (mineplex.com) ve bağlantıda sorun yaşamayacaksınız.

  Oturum açarken sorun yaşıyorsanız, internet bağlantınızın iyi olduğundan ve sunucunun herkes için çalıştığından ve çalıştığından emin olun. Başka sorunuz varsa veya hala giriş yapmakta zorlanıyorsanız, lütfen beni forumlarda ziyaret edin! Ben şimdi sorunuzu cevapladığım için bu konuyu kilitleyeceğim.  Konu Kilitli >> Endişe Adresli
   
  Posted Nov 17, 2019
  Jarif and Xukuwu like this.
Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page